Pneumatické pracovní prvky (pneumatické motory), definice, dělení, výhody, nevýhody, konstrukce
Pneumatické pracovní prvky (pneumatické motory), definice, dělení, výhody, nevýhody, konstrukce
· Pneumatický pohon je zajímavý pro konstrukce jednodušších manipulátorů s menši nosností a periferních prvků a zařízení automatizovaných pracovišť
· Pracovním médiem je stlačený vzduch.
Výhody:
· Možnost připojení na centrální rozvod stlačeného vzduchu v rámci pohonu jednoduchý rozvod bez zpětného odvádění vzduchu z motoru.
· Možnost dosažení rychlých přímočarých pohybů.
· Možnost činnosti ve velkém tepelném rozsahu, ve výbušném prostředí a v provozech s nebezpečím vznícení od otevřeného ohně.
Nevýhody:
· Obtížné udržování rovnoměrného pohybu, zejména při malých rychlostech
· Poměrně komplikované mazání pohyblivých částí prvku mechanismu
· Poměrně drahý provoz, výroba stlačeného vzduchu 8x dražší než výroba elektrického proudu a asi 4x dražší než výroba tlakové kapaliny
Vyžívá se u manipulátorů menších výkonů do 1kW, jednodušších pracovních cyklů, kde se vystačí s nastavováním polohy na pevné dorazy a kde nevadí obtížné řízení rychlosti pohybu a jeho nerovnoměrnost.
Nejpoužívanější jsou motory s přímočarým pohybem. Jejich výhodou je možnost přetížení bez nebezpečí poškození.
Aby bylo možné Pneumatický pohon použít i pro náročnější aplikace, je nutno obvod vybavit prvky pro řízení rychlosti, řízení směru pohybu a polohy zastavení.
U pneumatických pohonů se používají pneumatické koncové spínače pracující na principu klapka – tryska. Řízení rychlosti se řeší pomocí škrtících ventilů. Pro zastavení se používají pevné dorazy. Aby se zabránilo velkým rázům, používají se mechanické a hydraulické tlumiče, které zajišťují zpomalení pohybu.
Komentáře
Okomentovat